Üye olun veya Giriş yapın
Beni hatırla
 Şifrenizi mi unuttunuz?
Şifremi unuttum

Kayıt olurken kullandığınız E-posta adresinizi giriniz.

 Ücretsiz Üye Olun

Erkek Bayan
kullanım şartlarını ve gizlilik politikasını kabul ediyorum.
Yanıtla
 
 1. 11.01.2012 | 20:18 #1
  mehmetmetin sakakusu.com Yöneticisi
  Katılım Tarihi:
  01/2012
  Yaş:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Mesaj:
  415
  Çevrimdışı
  SAKA KUŞLARININ ÖTME ŞEKİLLERİ

  Saka kuşları ötüşlerine aşağıdaki önlerle yani önçıkışlarla başlarlar:

  1-Çipetpet
  2-Velis velis
  3-Veste veste
  4-Çel çel
  5-Veç veç
  6-Pli pli pliy
  7-Piçüvi piçüvi
  8-Cibili cibili
  9-Pli pli

  bunlardan ilk beş adetiyle çıkışlarını yapan saka kuşları makbuldürler.biz bu çıkışlara geçmeden evvel sakacılıkta kullanılan bazı deyimleri tarf edecek,daha sonrada ön çıkışlara geçeceğiz.

  DERS ÖTÜMÜ:
  Kuş tüy değişiminden çıktıktan sonra yani tam ötüm devrine girmeden evvel,pek yüksek olmayan,duyulacak kadar yavaş bir sesle;önlerin,devirlerini,şakşaklarını kullanırsa buna ders ötümü denir.bu ötümde açık seçik ötmediği için herkes anlamaz.yani bu ötüm yeni bir çocuğun konuşmasına benzetilebilir.her lafı anlaşılmaz.bu tüyünü tam tamamlayamayan yavrularda daha çok görülebilir.şuan elimde buna benzer bir ders ötümü yapan yavrum var;ötüm videosunu çekip yayınladığımda çok daha iyi anlaşılacağıdan eminim.

  DİK ÖTÜM:
  Kuş beslendikçe ve tavına geldikçe yani kızgın olduğunda;olağanca sesiyle öttüğü zaman önlerini,devirlerini ve şakşaklarını kullanmaya başladığı ve sedalı öttüğü ana dik ötüm denir.bu durumda ötüm çok açık seçiktir.yani tane tane öttüğünü anlarsınız.bu gibi öten sakalarımdan aldığım videolarla ilerleyen günlerde daha net bi şekilde anlatacağım.

  ULUMALI ÖTÜM:
  Sakalarda ötüş nağmelerini kesmeden birbirine eklemesine ulumalı ötüm denir.

  ÖN ÇIKIŞLAR:
  Saka kuşları muteber dokuz türlü ötüş şeklinden birisiyle veya bir kaçtanesi ile birlikte ötüşe başlarlar ve sonra esas ötülerine devam ederler,işte bu ilk çıkıştaki başlangıca önler veya ön çıkışlar denir.

  1-ÇİPET PET:Ön çıkışını çipetpetle başlayıp;şakşağa bağlayacak sonunda dücce veya hico diyecektir.bu ötüşün adı ders şakşağıdır.
  2-VELİS VELİS:Ön çıkışını velis velisle yapıp yukarıda yazdığım ders şakşağına bağlamalıdır,birde şakşaklarını bol kullanarak ötüşü uzundevirli ve ulumalı olmalıdır.
  3-VESTE VESTE:Ön çıkışlarını veste veste ile başlayıp damakan vurarak tok seda ile tane tane olarak üçlü beşli veya uzun kaba şakşak vuracaktır.bu ötüşün adına kaba şakşak denir.
  4-ÇEL ÇEL:Ön çıkışlarını cibili cibili ile başlayacak çel çel ile devam edecek.yo ile bağlayacaktır.kaba şakşakla biterken bir hazin kaba şakşak ilave ederse çok makbuldür.bu ötüşe ekleme şakşak denir.
  5-VEÇ VEÇ :Ön çıkışlarını veç veçle yapar,ders şakşağına bağlar ve kesmeden kaba şakşağa ekler.
  6-PLİ PLİ PLİY :Ön çıkışlarını pli pli ile başlayıp; yav yav lara giderek,(sakalar bu sesi bülbülden almıştır)kaba şakşağına ekler ve burada ders şakşağını velisle de kulanır ve nağmelere geçer.diğer çıkışlarda da şakşaklarına ve hihilrine,tütülerine gider.bu tür ötüş nadir kuşlarda bulunur.böyl sakaya pli pli kuş denir.
  7-PİÇÜVİ PİÇÜVİ :Ön çıkşlarını piçüvi ile yapar şakşaklara ve tütülere geçer.
  8-CİBİLİ CİBİLİ:Ön çıkışını cibili cibili yaptıktan sonra ya ders şakşağını ya kaba şakşağını vurursa buda makbul bir ötüm olur.
  9-PLİ PLİ :Ön çıkışını pli pli ile(pli gibi uzatmadan)başlar,çel-çel-yo ve ti-şakşak olarak üçlü beşli şakşak vurur,bu en kıymetli ötüşlerdendir.

  SAKANIN MAKBUL ÖTÜŞ NAMELERİ:
  1-Cafcaflar,tütüler,hihiler,gurrlar,kıskıslar,yafyaf lar,iryaflar,yavyavlar ve tilililerdir.
  2-Şakşaklardr;ağızdan çıktığı gibi şak şak olarak vurur.cakcaklar ve torr ötüşleri pek makbu değillerdir.

  zamanımızın sakalarında tilili yayyav ve iryaflar işitilmemekedir.ve kaybolmuştur.şuan bu ötümü yapabilen 4 yaşında bir sakam var ötüm kayıtlarını yapıp daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

  eğer nağmelerin arasına cakcaklar,ve torrlar çok adette katılırsa iyi ötüşleride bozacağı için makbul sayılmaz.hele de herhangi bir çıkış önüyle başlayıp doğrudan cak cak ve torr'a üst üste geçerse;hiç makbul sayılmaz.

  MAKBUL OLMAYAN EZİK NAĞMELER:
  1-Sık sık,şif şif,ça ça,cak cak,sulu ve torr'un çok adette tekrarı.
  2-Çak çaklar dır;çak çak çak,sak sak sak,çe çe çe,ça ça ça dır.çe den sonra gelen a uzatılmyacaktır.
  ulumalı ötüş yapmayan,şakşaklarını seyrek kullanan ve makbul şakşağı olmayan,cak cak,torr ve sulu'lara çok kaçan kuşlar genelde makbul değildir.
  bu ötüm konusunda sağolsunlar tuğrul kesova gibi bi kaç usta sayesinde ötüme gönülden kulak vermeye başladım.ve sonuçta vardığım şu:

  SAKA KUŞU DOKUZ TÜRLÜ ÇIKIŞIN HANGİSİYLE BAŞLARSA BAŞLASIN,ŞAKŞAKLARINA GİREREK,NAMELERİNİ BİRBİRİNE EKLEYEREK,UZUN DEVİRLİ VE KULAĞA İYİ ETKİ YAPARAK DİNLENİR...

  iyi çıkışlı öten bir sakanın bir devirdeki bütün ötümü şağıda yazıldığı gibidir.

  Velis velis velis,şak şak şak,dücce,ti-şakşak,kıs kıs kıs,yav yav yav,tü tü tü,caf caf caf,viske,gurr,pin hi hi,yaf yaf yaf.

  Veste veste ti-şakşak,velis velis,şak şak şak,dücce,ti-şakşak,kıs kıs,cak cak,torr yav yav yav,tü tü tü,caf caf caf,viske,gurr,pin,şak şak şak,ti-şakşak,yaf yaf,vico

Yanıtla

Bu konular da ilginizi çekebilir:

 1. Üstad Orkun Goren'le Saka Kuşlarında Hastalık ve Tedavi Yöntemleri
  SevgiLi Barış bey..,yoĞun çaLışma tempom nedeni iLe nete kısıtLı zamanLarda giriyor ; face sayfamda ya ...
 2. Saka Kuşu Nereden Alınır, Fiyatları Nasıldır?
  Soru: Saka kuşu almak istiyorum. Nereden alabilirim ve fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?Cevap: Saka kuşlarını ...
 3. Murat Özdemir'le Saka Melezi Üretimi Hakkında Söyleşi
  üstteki mesajı gönderdikten sonra sanırım yardım alabilmek için size daha detaylı bilgi sunmam gerek.bende iki ...
 4. En İyi Saka Kuşu Ötüm Sesleri
  Saygıdeğer saka kuşu severler,birbirinden güzel saka kuşu  ötümlerini sizler için biraraya getirdik. Toplam 4.5 saatlik ...

Bu konuyu okudunuz mu?

Göster